Czym jest misja firmy i jak ją stworzyć?

16 października 2022

Podsumowanie

Każda firma musi być “jakaś”. Mieć określony cel i jakieś fundamentalne założenia, które leżą u podstaw jej funkcjonowania na rynku. Musi w końcu wyróżniać się czymś wśród konkurencji, by dać się zauważyć klientom czy partnerom biznesowym. Takim elementem, który wyraźnie oddziela jedno przedsiębiorstwo od pozostałych, jest właśnie misja firmy.

Człowiek w ciągu całego swojego życia wykorzystuje 2 rodzaje motywacji. Jest to motywacja zewnętrzna oraz wewnętrzna. Ta pierwsza skupia się na osiągnięciu jakichś materialnych korzyści. Ludzie przy udziale motywacji zewnętrznej (czyli niepochodzącej z naszego wnętrza, “od nas”) podejmują określone działania, by np. zdobyć nagrodę, wzbogacić się, a czasami po to, by uniknąć kary.

Z kolei motywacja wewnętrzna ma swoje korzenie w nas samych. Jest to głębokie przekonanie i poczucie, że człowiek robi coś dlatego, że dokładnie tego chce. To taka mocna, wewnętrzna potrzeba, którą fajnie jest spełnić. Co ważne, satysfakcję może sprawić nie tylko wykonanie działania i wiążące się z tym skutki, ale także sam proces i droga do realizacji zadania.

To zadanie bywa też nazywane misją. W odniesieniu do przedsiębiorstwa i biznesu można więc powiedzieć, że misja firmy to inaczej jej wewnętrzna motywacja. Widzisz tutaj analogię? 🙂

Czytaj dalej i dowiedz się, czym jest misja firmy, jakie są różnice między misją, wizją i celem firmy, a także jak możesz stworzyć misję firmy dla własnego przedsiębiorstwa (i po co w ogóle to robić). Zainteresowany/a? No to lecimy z tematem.

Misja firmy – co to jest? Jaka powinna być misja przedsiębiorstwa?

Zacznijmy od tego, że szukanie definicji pojęcia “misja firmy” kompletnie mija się z celem. Dlaczego? Sprawa jest prosta – nie znajdziesz jej w żadnym słowniku pojęć marketingowych, encyklopedii czy dokumencie prawnym. Misja firmy nie jest kolejnym punktem z rzeczy “do odhaczenia w 5 minut”, które dostępne są w pierwszym z brzegu poradniku dla przedsiębiorców. To obszerne zagadnienie, które warto dokładnie przeanalizować i umieścić je w kontekście swojego biznesu, by uzyskać jak najlepsze efekty.

No dobra, więc czym właściwie jest misja przedsiębiorstwa? Można odpowiedzieć, że w samym centrum tego pojęcia leży pytanie “dlaczego”. Dlaczego dana firma istnieje na rynku? Dlaczego zajmuje się tym, czym się zajmuje? Dlaczego oferuje dokładnie takie, a nie inne produkty czy usługi? Odpowiedzi na te pytania pozwalają poznać misję firmy, a więc powody i motywacje stojące za jej działaniami.

Odpowiednio nakreślona misja przedsiębiorstwa służy zarówno pracownikom, jak i klientom. Osoby zatrudnione w firmie powinny potraktować ją jako pewien wyznacznik – ramy, w obrębie których można nakreślić misję marki, a także przeprowadzić późniejsze budowanie marki i jej rozpoznawalności. Z kolei dla konsumentów misja firmy będzie ważnym elementem, który wyróżnia Twój biznes spośród setek czy tysięcy podobnych podmiotów.

Co ważne, deklaracja misji powinna być maksymalnie zwięzła – najlepiej, jeśli są to 1/2 zdania albo krótki akapit. W tych pojedynczych linijkach tekstu muszą być zawarte najważniejsze informacje o wartościach firmy. Muszą się tu pojawić odpowiedzi na pytania, co i dlaczego robi nasza firma. Większość przedsiębiorców, chcąc zdefiniować swój biznes i przyświecające mu idee, mogłaby napisać o tym książkę. Tymczasem tutaj trzeba zamknąć się w ledwie kilku zdaniach. Jak więc widać, nie jest to wcale proste zadanie :).

Jaka jest różnica między misją i wizją firmy? 

Często zdarza się, że między misją firmy i wizją firmy stawiany jest znak równości. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że oba te pojęcia nie oznaczają tego samego. Są między nimi pewne zauważalne różnice, o których wypada wspomnieć.

Misja firmy

Jak możesz przeczytać powyżej, misja firmy przedstawia wewnętrzną motywację danego przedsiębiorstwa do działania – określa cele i metody ich osiągania. Może też opisywać grupę docelową, do której skierowana jest oferta konkretnej firmy. Jej kluczowym zadaniem jest wypunktowanie i wyraźne podkreślenie szczególnych cech przedsiębiorstwa na tle konkurencji i w odniesieniu do specyfiki rynku. Misja firmy ma w założeniu promować wybraną organizację i przedstawiać ją jako jedyną w swoim rodzaju.

Wizja firmy

Najprościej rzecz ujmując – wizja firmy może ulegać dość częstym modyfikacjom, podyktowanym upływającym czasem albo np. zmieniającymi się celami przedsiębiorstwa. Prezentuje coś, do czego Twoja firma dąży w konkretnym momencie. Informuje o tym, jaka powinna być, a czasami może też delikatnie nawiązywać do misji. Wizja firmy przedstawia pewną dynamikę i rozwój firmy – może też wskazywać, jak w założeniu ma wyglądać organizacja za rok, 2 czy 10 lat.

Czym różni się misja od wizji firmy? Można to podsumować w następujący sposób – misja jest raczej stała i skupia się na tym, co tu i teraz. Wizja natomiast jest pojęciem bardziej rozmytym, może się zmieniać i kładzie większy nacisk na to, co dopiero ma się wydarzyć. Mamy nadzieję, że wszystko jest jasne :).

Gdzie w tym wszystkim jest cel przedsiębiorstwa?

No tak, mamy jeszcze przecież coś takiego, jak strategiczne cele firmy. W tym przypadku łatwiej o konkrety – cele wyznaczają kierunek, do którego zmierza firma, a także działania i decyzje, jakie będzie ona podejmować. Wszystko powinno elegancko wpisywać się w ustalone wcześniej wartości i plany przedsiębiorstwa. Cele strategiczne są zwykle częścią ogólnej strategii biznesowej.

Misja firmy – jak ją napisać?

Zastanawiasz się, jak napisać misję firmy, żeby dobrze spełniała swoją rolę? By jednocześnie była efektowna i efektywna – z konkretnym, mocnym przekazem, który będzie odpowiedzią na potrzeby klientów i przemówi do ich wyobraźni? Da się zrobić, ale wymaga to trochę czasu :). Pamiętaj, że dobra deklaracja misji musi być zwięzła i jednocześnie spójna z całym przedsiębiorstwem, jego wizją i celami strategicznymi.

Punktem odniesienia będzie ogólny pomysł, jaki masz na własny biznes – a następnie wyciągnięcie z niego prawdziwego "mięcha" i podanie go w formie maksymalnie kilkuzdaniowego credo.

1. Od ogółu do szczegółu – zacznij od nakreślenia generalnych założeń Twojego biznesu

Super ważna wskazówka na początek – jeśli chcesz zbudować układankę o nazwie "misja firmy", dobieraj do niej pierwsze kawałki już na początkowym etapie tworzenia przedsiębiorstwa. Skończysz ją dopiero, gdy wszystkie aspekty i szczegóły będą dopięte na ostatni guzik – ale będziesz już mieć solidne fundamenty do dalszej rozbudowy. Zacznij więc od ogólników.

  • Czym się zajmujesz? Co robisz? – zastanów się, co konkretnie robi Twoja firma i spróbuj to zanotować na kilka różnych sposobów. Nie bój się trochę poeksperymentować :). Ważne, żeby każda z odpowiedzi była na swój sposób oryginalna, może nieoczywista, ale jednocześnie w 100% pokrywająca się z prawdą.
  • Jak to robisz? – pomyśl, jakie działania podejmujesz, by osiągać zakładane cele i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów. Skupiasz się na wygodzie i bezpieczeństwie, by poprawić jakość ich życia? A może stawiasz na najnowsze trendy i technologie? Odpowiedzi na pytanie "w jaki sposób dążysz do celu" mogą obrać praktycznie dowolny kierunek, w zależności od profilu działalności Twojej firmy i wielu innych czynników.
  • Dlaczego to robisz? – wiadomo, że po części dla kasy :). Nie jest to jednak jedyny motywator do działania. Skup się na tym, po co robisz to, co robisz. Jakie są te pozostałe powody, o których na co dzień być może nie myślisz?
  • Dla kogo? – nie chodzi tu wyłącznie o klientów, ale także o partnerów biznesowych. Pomyśl w szerszym kontekście, na kogo wpływają Twoje działania.
  • Co Cię wyróżnia? – tu chyba wszystko jest jasne. Wyodrębnij unikalne cechy i zalety Twojej firmy lub marki. Integralną częścią misji firmy może być USP, czyli unikalna cecha oferty.

2. Nadaj wstępny kształt

Na tym etapie zaczyna się wstępna eliminacja punktów, które się powtarzają albo wydają się zbyt nijakie i oklepane. Misja musi przekazywać informacje o wartościach, które zapewniasz swoim klientom i pracownikom. Odrzuć wszystko, co nie jest bezpośrednio powiązane z Twoim obszarem biznesowym.

3. Nie owijaj w bawełnę – skup się na szczegółach

Czas na kolejne cięcia, które pozwolą wypracować optymalną misję firmy. Do tego momentu prawdopodobnie udało Ci się wyznaczyć ogólne wartości Twojego biznesu, strategiczne cele przedsiębiorstwa oraz jego wizję. Staraj się połączyć wypisane myśli i hasła – spojrzeć na nie pod różnymi kątami, a następnie spiąć je klamrą.

4. Streść swój przekaz i skróć go tak bardzo, jak tylko się da

Dwa poprzednie punkty opierały się w dużej mierze na skracaniu i wycinaniu niepotrzebnych elementów – być może się zdziwisz, ale ten etap za bardzo się nie różni :). Jesteśmy prawie pewni, że to właśnie w tym momencie pojawi się chęć wyrwania sobie kilku włosów z głowy. Przecież nie da się podsumować celów całej firmy w kilku prostych zdaniach!

Wszystko jest możliwe, ale ja już wspomnieliśmy wcześniej – nie jest to ani łatwe, ani szybkie. Daj sobie trochę czasu i pamiętaj, że to nie są wyścigi. Pamiętaj, że ma być krótko, zwięźle i na temat.

5. Zwróć uwagę na styl

W tej całej burzy mózgów nietrudno zapomnieć o tym, że przekaz ma być łatwy do zapamiętania. W tym celu musisz skupić się na odpowiednim stylu. Bądź ostrożny z używaniem górnolotnych czy jakichś szczególnie wyszukanych słów. Deklaracja misji firmy ma pozostać w pamięci odbiorców i przekazywać jasne informacje. Im jest mniej skomplikowana, tym lepiej dla Ciebie i zrozumienia Twojego biznesu.

Czy opracowanie misji firmy na pewno ma sens?

Oczywiście, że tak. Korzyści płynących z posiadania sprecyzowanej, klarownej misji firmy jest co najmniej kilka:

  • To super ważny element budowania PR-u – przede wszystkim z perspektywy klientów.
  • To gwarancja, że firma zachowa swój dotychczasowy kształt, model działania i system wartości w przełomowych dla niej momentach – np. pojawieniu się nowego inwestora, w czasie przechodzenia kryzysu lub przeciwnie, gdy firma odnotowuje duże sukcesy i pojawiają się ciekawe możliwości rozwoju.
  • To sposób na przyciągnięcie ludzi, którzy mają ten sam lub zbliżony system wartości – mowa tutaj zarówno o klientach, jak i potencjalnych partnerach biznesowych i pracownikach. Firma, która skupia osoby wyznające te same idee, ma szansę znacznie zwiększyć siłę swojego przekazu i wpłynąć na jej postrzeganie przez inne organizacje czy konkurentów.
  • To świetna metoda, by wyróżnić się z tłumu – w ten sposób pokazujesz, czym Twoja firma różni się od konkurencyjnych przedsiębiorstw. Co sprawia, że klienci powinni podążać w jej kierunku i wybierać jej ofertę? Dlaczego jest unikatowa i jedyna w swoim rodzaju?
  • To doskonały punkt wyjścia do dalszych działań związanych z rozwojem firmy lub marki – przykładowo, jeśli masz ogarniętą skuteczną misję firmy, możesz fajnie "przemycić" ją w strategii marketingowej, np. poprzez storytelling i innego rodzaju działania brandingowe.

Misja firmy – przykłady

Jak niektóre firmy opracowały swoją misję? Sprawdź wybrane przez nas przykłady misji firm i zainspiruj się. Kto wie, może coś ciekawego przyjdzie Ci do głowy? 🙂

Misja firmy Microsoft

„Misją firmy Microsoft jest zapewnienie każdemu człowiekowi i każdej organizacji na świecie możliwości, dzięki którym uda im się osiągnąć więcej”.

„Firma Microsoft pomaga ludziom i firmom na całym świecie realizować w pełni swój potencjał. To nasza misja. Wszystko, co robimy, jest odbiciem tej misji oraz wartości, dzięki którym ich realizowanie jest możliwe”.

Misja firmy Facebook (teraz Meta)

„Wspieramy ludzi w budowaniu wspólnoty i łączeniu świata ze sobą”.

Misja firmy Google

„Misją naszej firmy jest uporządkowanie światowych zasobów informacji, tak by stały się powszechnie dostępne i użyteczne dla każdego”.

Misja firmy Apple

Tutaj sprawa wygląda dość ciekawie – jeszcze za życia Steve'a Jobsa misja tego technologicznego giganta brzmiała: „Przyczynić się do rozwoju świata, tworząc narzędzia dla umysłu, które wspierają ludzkość”. Tę frazę datuje się na lata 80. Funkcjonowała ona aż do śmierci Jobsa, by następnie przekształcić się w tego "potworka":

„Apple projektuje komputery Mac, najlepsze komputery osobiste na świecie, wraz z OS X, iLife, iWork i profesjonalnym oprogramowaniem. Apple przewodzi cyfrowej rewolucji muzycznej dzięki swoim iPodom i sklepowi internetowemu iTunes. Apple odkrył na nowo telefon komórkowy dzięki rewolucyjnemu iPhone'owi i App Store oraz definiuje przyszłość mobilnych multimediów i urządzeń komputerowych z iPadem”.

Nie brzmi to jak misja przedsiębiorstwa, tylko raczej coś w stylu katalogu produktów :). Obecnie jednak mamy do czynienia z deklaracją wygłoszoną przez prezesa Tima Cooka, która brzmi:

„Dostarczanie klientom najlepszych wrażeń dzięki innowacyjnemu sprzętowi, oprogramowaniu i usługom”.

O niebo lepiej, prawda? 🙂

Stwórz swoją misję i przekonaj się, to świetny pomysł

"Planowanie i wdrażanie takiego marketingu dla naszych klientów, pod którym możemy się podpisać obiema rękoma. Pełne zadowolenie i satysfakcja z efektów, jakie osiągamy dla naszych klientów." Tak brzmi misja Rikona, czyli naszej ekipy od Marketingowego Wsparcia Biznesu :).

Skorzystaj z tego poradnika i zadbaj o jasną, konkretną misję dla swojej firmy. Możesz umówić się z nami na konsultacje marketingowe – służymy pomocą, jeśli nie masz pomysłu, jak dobrze podejść do tego tematu.

Autor:

RikonaMarketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA
Pomagamy ambitnym przedsiębiorcom w budowaniu silnego wizerunku marki i rozkręceniu sprzedaży.

Poprzednie artykuły

Rozsądny budżet marketingowy – jak go wyznaczyć?

To nie jest jednak najlepsze rozwiązanie; zdecydowanie bardziej opłaca się zoptymalizować wydatki na reklamę i dobrze przemyśleć, w jakie rozwiązania nadal warto inwestować.  Jak to ugryźć? Jak określić optymalny budżet marketingowy, by reklama przynosiła większe zyski i więcej klientów, a nie na odwrót? Czytaj dalej! Co obejmuje budżet marketingowy? Jeszcze 20 lat temu budżet marketingowy […]

Czytaj dalej
Dlaczego warto inwestować w reklamę online? Przegląd najbardziej efektywnych metod

Zastanawiasz się, jakie są najskuteczniejsze metody reklamowania się online? W tym artykule znajdziesz na to odpowiedź! Po co Ci reklama w internecie? Na to pytanie można w zasadzie odpowiedzieć jednym zdaniem – po to, by odnieść sukces i sprzedawać więcej. Nie ma sensu dywagować, czy warto wchodzić do internetu i tam się reklamować, czy na […]

Czytaj dalej
Mało klientów? Słaba sprzedaż? Trzymaj rozwiązanie tego problemu

No to idealnie się składa, bo w tym tekście zawarliśmy najważniejsze wskazówki. Czytaj dalej! Dlaczego sprzedaż kuleje, a klientów nie przybywa? Coś hamuje rozwój Twojego biznesu w sieci. Sprzedaż zwolniła, a może nawet nigdy nie osiągnęła satysfakcjonującego poziomu. Klienci niby się pojawiają, ale masz nieodparte wrażenie, że wpadają “od święta” – raz na jakiś czas […]

Czytaj dalej
Tworzenie i optymalizacja treści marketingowych – jak zacząć?

Strona internetowa bez treści nie ma prawa bytu. To dzięki niej masz szansę pojawić się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania. To jej przyglądają się użytkownicy, ciekawi Twojej oferty, historii Twojej marki czy szukający informacji o konkretnym produkcie lub usłudze. Choćby nie wiadomo jak duży ruch przyciągała Twoja witryna, jeśli brakuje na niej dobrze zoptymalizowanej, atrakcyjnej […]

Czytaj dalej
Landing Page (strona sprzedażowa) – jak powinna wyglądać?

I zrobią to, o ile wcześniej zadbasz o kilka najważniejszych elementów. Jakich? Czytaj dalej! Co to jest landing page? Do czego służy? Landing page (LP) można przetłumaczyć bardzo dosłownie – to strona, na której lądują Twoi klienci, żeby coś od Ciebie kupić. Może to być usługa, wybrany produkt z Twojego sklepu albo np. zapis na […]

Czytaj dalej
Pozycjonowanie marki w social media – praktyczne wskazówki dla początkujących

Za moment poznasz sprawdzone triki dla marek, które zamierzają wkroczyć w świat mediów społecznościowych – i chciałyby to zrobić z przytupem. Zaczynajmy! Po co marce i firmie social media? 6 wskazówek z zakresu prowadzenia SM dla niewtajemniczonych Chcesz zacząć działać na social mediach, ale jako osoba początkująca nie masz pojęcia, jak do tego podejść? Poniżej […]

Czytaj dalej
Analiza konkurencji: jak sprawdzić swoich przeciwników?

Monitoring konkurencyjnych stron przynosi wiele korzyści, ale trzeba wiedzieć, jak się za niego zabrać. Dowiesz się tego z poniższego tekstu. Lecimy! Na czym polega analiza stron konkurentów? Analiza konkurencji opiera się w zasadzie na 2 etapach: znalezieniu stron konkurujących z Twoją, a następnie na regularnym sprawdzaniu i monitorowaniu, jak sobie radzą w internecie. Proste, nie? […]

Czytaj dalej
Jak stworzyć efektywną strategię sprzedaży dla nowego biznesu?

Nie dałoby się tego osiągnąć bez właściwie dobranej strategii, a konkretnie strategii sprzedaży. Czym ona dokładnie jest? Jak ją zaplanować i po co to robić? Sprawdź poniżej! Czym jest strategia sprzedaży? Strategię sprzedaży (czy też plan sprzedaży) można podsumować jako kompleksowy plan działania, który w założeniach skupia się na sprecyzowaniu najróżniejszych aspektów dotyczących sprzedaży i […]

Czytaj dalej
1 2 3 5
Marketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA

RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 525-286-81-14
REG: 389326473

Polityka prywatności

KONTAKT

2022 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
crossmenu