Marketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA

Jak wygląda profesjonalny copywriting i na czym polega?

3 października 2022

Podsumowanie

Copywriting to coś więcej, niż pisanie artykułów. To coś więcej, niż bezmyślne klepanie w klawiaturę. Profesjonalny copywriter ma umiejętność tworzenia contentu, który ma dużą wartość merytoryczną, reklamową i sprzedażową. Już nawet kilka linijek tekstu, który wyjdzie spod jego rąk, jest w stanie przekonać użytkownika do zakupu – pośrednio lub bezpośrednio. A to wcale nie jest taka łatwa sprawa.

Wielu osobom wydaje się, że copywriterem może zostać każdy. W końcu wystarczy "ładnie" pisać – używać wyszukanych słów, sklejać pięknie brzmiące zdania i gotowe. Skoro ktoś może o sobie powiedzieć, że ma to słynne lekkie pióro, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zaczął swoją przygodę w świecie copywritingu. No cóż, to nie do końca tak, jak Ci się wydaje ;).

Jaki jest profesjonalny copywriting? Czym dokładnie zajmuje się copywriter z wyższej półki i jakie musi mieć kompetencje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Rzuć okiem i sprawdź, co warto wiedzieć o skutecznym pisaniu online!

Czym właściwie jest copywriting?

Czym jest copywriting, każdy chyba dobrze wie. Najprościej rzecz ujmując, to po prostu pisanie tekstów na strony www. Nie jest to jednak definicja, która jakoś specjalnie oddawałaby ilość pracy i zaangażowania włożonych w tworzenie artykułów. Copywriting może być ultraprzeciętny, a może być też z pierwszej ligi – wyjaśnienie, na czym polega każdy z nich, wymaga użycia trochę innych określeń.

Zwykły copywriting – tworzenie prostych, generycznych tekstów według tych samych schematów. Tekst może być napisany całkiem schludnym językiem, ale właściwie na tym kończą się jego zalety. Często brakuje w nim odpowiedniego formatowania, można też zapomnieć o jakiejś większej wartości merytorycznej. Pisanie artykułów opiera się głównie na (lepszym lub gorszym) parafrazowaniu tekstów, które już kiedyś zostały opublikowane. Z takim copywritingiem bez polotu często można się natknąć na tzw. preclach, czyli tematycznych stronach o słabiutkiej jakości, na których publikowane są artykuły z linkami odsyłającymi do pozycjonowanej witryny. Zwykły copywriting możemy określić jako rzemiosło.

Dobry copywriting – tutaj zaczyna się prawdziwa rozmowa :). Dobrego copywritera cechuje nie tylko duża łatwość pisania, perfekcyjna znajomość zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i innych:

 • ma też przyswojone zasady SEO, dzięki czemu wie, co i jak pisać, by tekst dotarł do jak największej liczby odbiorców i potencjalnych klientów (dzięki wysokim miejscom w wynikach wyszukiwania Google);
 • nie są mu obce zagadnienia z pogranicza psychologii, technik perswazyjnych i tym podobnych, które przydają się do tworzenia tekstów o dużej wartości sprzedażowej czy wizerunkowej;
 • przygotowany przez niego content już na pierwszy rzut oka robi świetne wrażenie, także pod względem wizualnym – jest odpowiednio sformatowany, a dzięki temu przyjemniejszy w odbiorze.

Jeśli zwykły copywriting nazywany jest rzemiosłem, to tutaj mamy już do czynienia ze swego rodzaju sztuką 🙂 .

W słowie "copywriting" zawartych jest mnóstwo różnych specjalizacji. Każda odmiana wygląda trochę inaczej, chociaż chodzi w nich o to samo – o pisanie na wysokim poziomie. Skoro mamy już omówione różnice między dobrym a przeciętnym copywritingiem, przejdźmy do analizy najpopularniejszych rodzajów tej usługi.

Jakie są odmiany copywritingu?

SEO copywriting

Pisanie nastawione na poprawienie widoczności strony i zdobywanie jak najwyższych pozycji w wyszukiwarce Google. Jest to możliwe dzięki poprawnemu formatowaniu tekstów (tytuł, podział na nagłówki, linkowanie wewnętrzne, używanie list punktowanych i numerowanych itd.), a także umiejętnemu wykorzystywaniu słów kluczowych, na które chce się pozycjonować dana strona. Im tekst jest lepiej zoptymalizowany, tym większe szanse, że pojawi się wysoko w wyszukiwarce, a tym samym zobaczy go więcej użytkowników zainteresowanych konkretnym zagadnieniem.

Copywriting SEO jest spychany do trochę niższej ligi pod względem jakości treści, choć naszym zdaniem zupełnie niesłusznie. Co prawda wykorzystuje się go na potęgę na wspomnianych wcześniej preclach czy stronach zapleczowych, ale tam chodzi o to, by maksymalnie "zapchać" dany tekst wybranymi słowami kluczowymi – o nic więcej. Skuteczny SEO copywriting łączy w sobie wartości merytoryczne i aspekty korzystne pod względem pozycjonowania. Taka kombinacja sprawia, że teksty są dobrze odbierane nie tylko przez użytkowników, ale i przez wyszukiwarkę Google.

Pisanie na podstawie wytycznych SEO i z wykorzystaniem określonych fraz kluczowych jest częścią strategii content marketingu. To usługa oferowana przez agencje marketingu online, która jednym z działań skupionych na pozycjonowaniu stron i sklepów internetowych.

Copywriting sprzedażowy

Chyba nikogo nie zaskoczymy, jeśli powiemy, że teksty sprzedażowe mają za zadanie... sprzedawać :). Twoje produkty lub usługi ze strony internetowej bądź sklepu, jeśli działasz w środowisku e-commerce. To jedna z najtrudniejszych i najlepiej płatnych odmian copywritingu, by wymaga wiele kreatywnej pracy, wczucia się w rolę klienta i zrozumienia jego potrzeb.

Sztuką nie jest wypunktowanie zalet konkretnego produktu, lecz przemówienie do wyobraźni odbiorcy, uświadomienie mu, że bardzo tej rzeczy potrzebuje i nie może się bez niej obyć.

Skuteczne teksty reklamowe / sprzedażowe są dostosowane do konkretnej grupy odbiorców – potrafią ich zaciekawić, zatrzymać ich uwagę, a ostatecznie przekonać do zakupu. To bardzo trudne zadanie, które wymaga nie tylko doskonałego pióra, ale też sporej wyobraźni i umiejętności m.in. dyskretnej manipulacji i wywierania wpływu. Początkujący copywriterzy raczej się w to nie bawią, bo wiedzą, że potrzeba mnóstwa zleceń, by wyrobić sobie niezbędne doświadczenie.

Copywriting kreatywny

Jak sama nazwa wskazuje, taka osoba ma zadanie "kreować", czyli w tym wypadku wymyślać. Ale co dokładnie? Chwytliwe slogany, zapadające w pamięć hasła reklamowe, nazwy firm, marek czy produktów itd. Do tego dochodzi słowotwórstwo i storytelling. Copywriter kreatywny musi często wychodzić poza schemat i wysilać szare komórki, by wymagania klientów bywają różne. Co jednak ważne, jego praca nie zawsze wiąże się z działaniami z zakresu marketingu i sprzedaży – czasami chodzi wyłącznie o stworzenie tekstu czy hasła, które porwie tłumy i będzie jedyne w swoim rodzaju :).

Copywriting techniczny

Od copywritera technicznego wymaga się trochę "więcej". Umiejętność dokładnego researchu często okazuje się niewystarczająca – mile widziane jest, gdy taka osoba posiada wykształcenie kierunkowe. Teksty muszą być super merytoryczne, wyczerpujące, napisane profesjonalnym językiem dopasowanym do konkretnej branży i grupy odbiorców. Takie artykuły eksperckie są też zazwyczaj lepiej płatne, bo ich przygotowanie wymaga od copywritera większej ilości czasu.

UX writing

Zadaniem UX writera jest tworzenie tekstów i opisów, które mają maksymalnie ułatwić użytkownikom zrozumienie danego zagadnienia lub pomóc w wykonaniu jakiejś czynności na stronie internetowej. Przykład? Zaprojektowanie przyjaznego w odbiorze formularza kontaktowego, który nie pozostawia wątpliwości, co i gdzie trzeba wpisać, a także jaki przycisk kliknąć, by go wysłać. To właśnie należy do obowiązków copywriterów związanych z UX-em.

Świetny warsztat językowy i lekkie pióro to jedno – w tym przypadku trzeba jeszcze wiedzieć, kto jest odbiorcą treści i jak się zachowuje na stronie. Poza tym konieczna jest znajomość zagadnień z zakresu User Experience i świadomość, dla jakich elementów witryny ma być tworzona konkretna treść. Wydaje się prościutkie, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest :).

E-mail copywriting

Copywriter zajmujący się tworzeniem treści do e-maili i newsletterów to mistrz słowa pisanego, który w krótkim komunikacie potrafi zawrzeć niezbędny przekaz, a także zachęcić do przejścia na stronę z linku lub przycisku CTA dostępnego w wiadomości. Przydatne są więc tutaj umiejętności typowe dla copywritera sprzedażowego i kreatywnego. Ważne jest też dopasowanie komunikatu do konkretnego odbiorcy, bo pozwala to znacznie zwiększyć skuteczność kampanii mailingowych.

Na czym polega profesjonalny copywriting?

Wiele osób zapomina, że copywriting to nie tylko stukanie w klawiaturę – dobieranie odpowiednich słów, łączenie ich w łatwo przyswajalne zdania, a potem w logiczne akapity. Już samo tworzenie treści może zająć mnóstwo czasu (w zależności od stopnia skomplikowania danego zlecenia), ale zanim w ogóle copywriter się za to zabierze, musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • W jakim celu powstaje tekst i jaki jest spodziewany efekt?
 • Czy ma to być np. artykuł blogowy pisany pod SEO, opis produktu czy tekst sprzedażowy?
 • Jaka jest grupa docelowych odbiorców?
 • Jakim językiem mam się posługiwać w tekście?
 • Czy mam się na czym wzorować/do czego się odnosić? (odpowiedni research!)
 • itd.

Treści na stronie mogą być różne, tak jak i różne mogą być odpowiedzi na powyższe pytania. Pisanie to tylko jeden i wcale nie najważniejszy element pracy profesjonalnego copywritera. Zanim zacznie on czarować słowami, musi wiedzieć, co pisze, dla kogo i w jakim celu. Tylko wtedy masz pewność, że otrzymasz teksty na najwyższym poziomie.

Ile kosztują usługi dobrego copywritera?

Sztuka pisania świetnych tekstów wizerunkowych/marketingowych/sprzedażowych wymaga wiele pracy i zaangażowania, więc nie spodziewaj się, że otrzymasz taką usługę za półdarmo. Jeśli oczekujesz wysokiej jakości, musisz zapłacić – krótka piłka. Niestety dla większości firm to nadal cena gra główną rolę pod kątem wyboru usług copywriterskich. Efekt? Zajrzyj na losowe 10 stron i rzuć okiem na dostępne tam treści. Jesteśmy pewni, że od razu wyczujesz, która firma zapłaciła za niej mniej, a która nie oszczędzała :).

Musisz wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalny cennik copywritingu – ostateczna cena za zlecenie wynika z ilości treści do przygotowania, rodzaju tekstów i terminu realizacji. Według nas dobry copywriter zarabia w granicach ≥40 zł netto za godzinę swojej pracy, jednocześnie dużo inwestując w samorozwój. Przykładowy cennik copywritera może wyglądać następująco:

 • hasło reklamowe – od 400 zł netto,
 • opis produktu – od 30 zł netto za 1000 zzs (znaków ze spacjami),
 • artykuł blogowy – od 20 zł netto za 1000 zzs,
 • treści na stronę internetową – od 40 zł netto za 1000 zzs,
 • teksty sprzedażowe – od 100 zł netto za 1000 zzs.

Dobre teksty dla Twoich klientów – ile czasu zajmuje ich przygotowanie?

Tu ponownie należałoby odpowiedzieć: to zależy. Nie ma żadnej reguły, a duży wpływ na szybkość napisania tekstu ma nie tylko jego rodzaj czy długość, ale także niezależne czynniki, np. dyspozycja dnia. Copywriter może mieć po prostu gorszy dzień, gdy słowa nie chcą się układać tak, jak zawsze 😉 .

Jedno jest jednak pewne – każdy "kopik" kierujący się jakością, a nie ilością tekstów prędzej czy później dochodzi do wniosku, że jest to czasochłonne zajęcie. Nie oczekuj więc, że dostaniesz super treści na X podstron na już.

Nie oferujemy działań content marketingowych jako osobnych usług, tylko traktujemy je jako uzupełnienie strategii pozycjonowania. Jeśli sam chcesz zgłębić świat copywritingu, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, umów się z nami na konsultację marketingową. Pokażemy Ci, jak zacząć, z jakich narzędzi korzystać i jak pisać, żeby Twoi przyszli klienci byli zadowoleni z Twoich usług.

Autor:

RikonaMarketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA
Pomagamy ambitnym przedsiębiorcom w budowaniu silnego wizerunku marki i rozkręceniu sprzedaży.

Poprzednie artykuły

Marketing B2B - jakie strategie pozwalają dotrzeć do klienta biznesowego?

Współczesny świat biznesu jest bardzo dynamiczny, a marketing B2B odgrywa w nim kluczową rolę. Przede wszystkim w budowaniu trwałych relacji z klientami, zwiększaniu sprzedaży i generowaniu wartościowych leadów. Marketing B2B jest bardziej złożony od B2C (klienci indywidualni) i wymaga przemyślanych strategii i podejścia uwzględniającego specyficzne potrzeby odbiorców. Czego jeszcze dowiesz się z artykułu? Przyjrzymy się […]

Czytaj dalej
Doradztwo marketingowe – jak wdrażać skuteczne działania B2B i B2C?

Dynamicznie zmieniający się świat biznesu, skuteczne działania marketingowe są kluczem do sukcesu każdej firmy. Niezależnie od tego, czy koncentrujesz się na rynku B2B czy B2C, efektywna strategia marketingowa pomoże wpłynąć zarówno na wizerunek marki, jak i jej wyniki finansowe. Co zrobić, gdy działania marketingowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Odpowiedzią może być doradztwo marketingowe. Jest to […]

Czytaj dalej
Consumer insight – jak zrozumieć swoich klientów i skuteczniej sprzedawać?

„Czego pragną kobiety” to film z 2000 r., w którym główny bohater, specjalista od reklamy, ulega wypadkowi, po którym słyszy myśli kobiet. Dzięki temu jest w stanie idealnie dopasować swoje działania do potrzeb płci pięknej, czym zyskuje przewagę. Jak to ma się do sprzedaży w Twojej firmie? Choć też chcielibyśmy wiedzieć, czego pragną kobiety, to […]

Czytaj dalej
Jak strategia pozycjonowania Long Tail może poprawić Twoje SEO?

Rozwój internetu sprawił, że nasze zachowania w sieci także ewoluowały. Z każdym dniem lepiej rozumiemy, jak działają wyszukiwarki, jak z nich korzystać i jak dotrzeć do informacji, których potrzebujesz. Mało kto z nas szukając butów do biegania, wpisze w wyszukiwarce ogólne hasło „buty”. Bardziej prawdopodobne jest, że wpiszemy „buty do biegania Nike dla mężczyzn do […]

Czytaj dalej
Jak stworzyć Unique Value Proposition (UVP) i wyróżnić się na rynku?

We współczesnym konkurencyjnym biznesie kluczowym elementem sukcesu jest umiejętność wyróżnienia się na tle konkurencji, czyli Unique Value Proposition (UVP). Propozycja wartości, która przemawia do klientów i pomaga wyróźnić Twoją firmę od konkurencji, to niezbędny składnik silnej marki, która pozyskuje klientów i sprawia, że są oni lojalni. Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy! Czym jest […]

Czytaj dalej
Recykling treści – na czym polega? EKO jest w modzie

Ponowne wykorzystywanie surowców naturalnych to nie tylko ukłon w stronę zielonych zmian. Jest to również szansa na efektywniejsze zarządzanie dostępnymi zasobami. Jednym z takich zasobów dla Twojej firmy są treści na stronie internetowej i w e-sklepie. Wiesz, że puszki aluminiowe można przetwarzać w nieskończoność? Materiał jest ciągle użyteczny. Twoje treści także mogą takie być i […]

Czytaj dalej
Przykładowy opis firm, czyli „O firmie” / „O nas”  – jak napisać, aby zachęcić klientów do współpracy?

Zróbmy mały test. Wyobraź sobie, że szukasz dostawcy usług lub produktów dla siebie, lub swojego przedsiębiorstwa. Wrzucasz nazwę firmy do wyszukiwarki i wchodzisz na jej stronę. Poza spojrzeniem na ofertę, klienci najczęściej sprawdzają na Twój tekst „O nas” / „O firmie”. Prawdopodobnie Ty też chcesz wykorzystać ten potencjał. Czy wiesz, jak napisać atrakcyjną dla odbiorców […]

Czytaj dalej
Tone of voice Twojej marki. Zbuduj solidny element strategii komunikacji marki

Jak stworzyć Tone of voice marki? Dobre pytanie, na które spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule. Przedstawimy także, jak wygląda proces tworzenia jednego z kluczowych filarów strategii komunikacji marki. No to co? No to Frugo! Ekhm… zapraszamy. Przystawka: Amazon umie w komunikację W artykułach na naszym blogu przewijają się tematy związane ze strategią komunikacji. Dzisiaj skupimy […]

Czytaj dalej
1 2 3 9
Marketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA

RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 525-286-81-14
REG: 389326473

Polityka prywatności

KONTAKT

2022 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
crossmenu