Agencja SEO - na co uważać, żeby nie dać się zrobić w jajo!

12 września 2022

Podsumowanie

Jak wybrać dobrą agencję SEO... Ten problem spędza sen z powiek niemal każdemu przedsiębiorcy, który dojrzał do decyzji, by zainwestować w marketing internetowy dla swojego biznesu. Jeśli jesteś jednym z nich, zapewne dobrze wiesz, jak trudny jest to wybór – tym bardziej, że na pierwszy rzut oka (po wpisaniu do wyszukiwarki Google hasła "dobra agencja SEO Poznań" czy "pozycjonowanie Warszawa") wyświetlą Ci się wyniki, które każą myśleć, że absolutnie każda agencja SEO jest najlepsza i super skuteczna :).

Jak więc to ugryźć? Przede wszystkim musisz zachować ostrożność. Pamiętaj, że możesz na własną rękę zweryfikować, czy wybrana agencja SEO faktycznie gwarantuje tak świetne wyniki, jak obiecuje. Pokażemy Ci, jak według nas pracuje dobra agencja od pozycjonowania stron internetowych i po czym możesz ją rozpoznać. A wszystko po to, by zaoszczędzić czas i przede wszystkim kupę pieniędzy, które możesz przeznaczyć na faktyczny rozwój Twojego biznesu i strony www. Czytaj dalej!

Agencja marketingu internetowego i SEO – czym się zajmuje? Co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz współpracę?

Na początek rzucimy dość mocnym twierdzeniem – znalezienie dobrej, zaufanej agencji od pozycjonowania stron i sklepów internetowych jest dużo trudniejsze, niż wejście na minę w postaci słabej agencji marketingowej. Tak, dokładnie tak uważamy 🙂 . Od jakiegoś czasu obserwujemy prawdziwy wysyp agencji marketingu online, rzekomo samych najlepszych, składających się wyłącznie z wykwalifikowanych specjalistów SEO, którzy jako jedyni znają sposób na wystrzelenie Twojego biznesu na wyżyny w Google. A jak często pokazuje rzeczywistość, te piękne słowa i obietnice pozostają wyłącznie na papierze.

Oczywiście nie twierdzimy, że wszystkie agencje SEO to ściema i nie warto dawać im szansy. Chcemy Ci jedynie pokazać, jak dużą ostrożność musisz zachować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Świadomość, jak działają niektóre agencje marketingu online, pozwoli Ci spojrzeć na wszystko z góry, trzeźwym okiem. A do tego przydaje się przynajmniej podstawowa wiedza na temat specyfiki i zakresu działań agencji od pozycjonowania stron internetowych.

W dzisiejszych czasach rzadko która agencja poprzestaje wyłącznie na działaniach SEO. Zwykle klient dostaje pełny pakiet w postaci pozycjonowania i optymalizacji strony, marketingu w wyszukiwarkach (SEM), content marketingu, wsparcia działań wizerunkowych itd. Wszystkie te strategie mają docelowo podbić sprzedaż na Twojej stronie www (albo bardziej ogólnie – zwiększyć współczynnik konwersji), poprawić widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania w Google, a także zwiększyć świadomość firmy lub marki wśród potencjalnych klientów.

Jeśli cały czas masz wątpliwości, czym zajmują się (dobre) agencje reklamowe online, rzuć okiem na poniższą listę:

  • Kompleksowe działania SEO - wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania Google, większy ruch na stronie o dużym znaczeniu sprzedażowym, czyli tzw. pozycjonowanie stron www.
  • Marketing w wyszukiwarce - pozyskiwanie starych i nowych klientów z wykorzystaniem systemów reklamowych Google, m.in. reklama w Google Ads.
  • Wsparcie w prowadzeniu kampanii reklamowych w social mediach > najczęściej na Facebooku (reklama Facebook Ads), który ma w tym aspekcie największy potencjał biznesowy.
  • Konsultacje marketingowe - stały kontakt z klientem, przygotowywanie comiesięcznych raportów uwzględniających skuteczność prowadzonych działań i strategii.

Wykonanie profesjonalnego audytu SEO, optymalizacja techniczna Twojej witryny i profilu linków, większa widoczność na najważniejsze dla Ciebie słowa kluczowe, dopieszczone aspekty UX. To wszystko (i wiele więcej) składa się na sukces w internecie – więcej klientów i lepszą konwersję. To absolutne podstawy, o które musi zadbać każda agencja SEO, jeśli tylko podchodzi do sprawy rzetelnie.

Usługa pozycjonowania stron – jak nie dać się wykiwać i na co zwracać uwagę przy wyborze SEO agencji?

Przed podjęciem współpracy z jakąkolwiek agencją SEO i SEM warto zrobić sobie checklistę – spis kilku aspektów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Niektóre z nich są bardzo oczywiste i od razu rzucają się w oczy, inne wymagają "poszperania" i ewentualnie dopytania agencji o szczegóły. Jeśli przy którymkolwiek punkcie zaświeci Ci się lampka ostrzegawcza, przemyśl swój wybór jeszcze ze 2/3 razy, tak dla pewności 😉.

Bardzo oczywiste

  • Strona wybranej agencji ma bardzo słabą lub zerową widoczność w wyszukiwarce – skoro nie widać ich w wyszukiwarce, to jakim cudem mają w tym pomóc Twojej firmie? Wniosek jest prosty: raczej "nie ogarniają" tematu, jeśli nie są w stanie wypozycjonować wysoko własnej strony, czyli de facto swojej najważniejszej wizytówki w internecie. Pomyśl, czy pójdziesz zrobić sobie tatuaż do kogoś, kto nie umie ich wykonywać? Albo skoczysz do dentysty, któremu brakuje zębów?
  • Ceny usług SEO i pozostałych są podejrzanie niskie – wdrożenie strategii SEO (a wcześniej jej zaplanowanie) wymaga pracy specjalistów, opłacenia narzędzi przydatnych do pozycjonowania i analityki itd. Jeśli więc ceny zaproponowane przez daną agencję znacząco odbiegają od ofert konkurencji, to coś tutaj się "nie klei". Może się okazać, że zajmują się oni głównie wystawianiem faktur i kasowaniem swoich klientów, nie przejmując się osiąganymi wynikami (albo ich zupełnym brakiem).

Mniej oczywiste

  • Rodzaj umowy – wszelkie umowy na zasadzie pozycjonowania za efekt/rozliczania za efekt powinny wzbudzić Twoją podejrzliwość. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się spoko, bo płacisz dopiero wtedy, gdy ten efekt zostanie uzyskany. Ale no właśnie, czym jest "efekt"? Może to być np. przebicie się do TOP 10 lub TOP 3 na wybrane słowa kluczowe, ale takie, na które łatwo się wypozycjonować – a większej sprzedaży z tego tytułu nie uświadczysz. Generalnie musisz wiedzieć, że taki model współpracy nie opłaca się żadnej agencji SEO. To oznacza, że z pewnością będą kombinować, żeby pozornie dowieźć wyniki. Odpuść sobie, bo nie warto.
  • Poszczególne zapisy w umowie – zwróć uwagę, czy w umowie są jakieś konkretne ustalenia, czy może na lewo i prawo są rzucane ogólniki. Jeśli przedmiotem umowy jest szeroko rozumiane "pozycjonowanie strony internetowej" lub "świadczenie usług SEO", to jak chcesz potem udowodnić, że te działania nie zostały podjęte? O wiele prościej jest, gdy masz to wypunktowane bardziej szczegółowo, na zasadzie "wykonanie audytu SEO", "optymalizacja techniczna domeny", "pozyskanie x linków zewnętrznych" itd. Dzięki takim konkretnym zapisom masz większą kontrolę nad działaniami agencji SEO, bo możesz sprawdzić, co już zostało wykonane, a co jeszcze nie.
  • Okres wypowiedzenia – przyjęło się, że okres wypowiedzenia umowy powinien wynosić miesiąc, maksymalnie 2 miesiące. Upewnij się, że nie podpisujesz umowy długoterminowej, która nie dopuszcza możliwości wcześniejszego zakończenia współpracy (np. pod groźbą wysokiej kary pieniężnej).

Skuteczne pozycjonowanie to większa sprzedaż. Czym charakteryzuje się profesjonalna agencja SEO?

W pozycjonowaniu sklepów i stron internetowych (i właściwie we wszystkich innych usługach marketingowych) chodzi o jedno: zwiększenie sprzedaży i zysków po stronie klienta. Celem nadrzędnym nie są wysokie pozycje w wyszukiwarce Google, bo to nie oznacza automatycznie, że sprzedaż się rozkręci. Niestety, poszczególne agencje SEO kładą nacisk nie na to, co trzeba – nie liczy się dla nich to, czy Twój biznes zacznie generować oczekiwane dochody, tylko kiedy dane słowa kluczowe wskoczą do TOP 10 lub 50 w wyszukiwarce. Wynik jest dowieziony, więc w czym problem?

Wystarczy trochę lepiej poznać klienta i jego biznes, by dowiedzieć się, jak działania pomogą osiągnąć większy zwrot z inwestycji w SEO i marketing online. Konsultacje odgrywają dla RIKONA kluczową rolę – nie wyobrażamy sobie zaczynać współpracy bez nich. Upewniamy się w ten sposób, jak możemy wesprzeć Twoją stronę internetową oraz jakie pomysły i strategie mają największe szanse na powodzenie. Poniżej znajdziesz przykładowe pytania, które zadajemy naszym klientom:

  • Jaka jest grupa docelowa?
  • Główna konkurencja – kto do niej należy i dlaczego? Jakie są ich mocne i słabe strony?
  • Czy biznes cechuje się sezonowością?
  • Jakie produkty/usługi cieszą się największą popularnością wśród klientów?
  • Kiedy jest na nie największy popyt?
  • Jakie jest główny wyróżnik firmy? Dlaczego klienci mają kupować właśnie tutaj?

Według nas to właśnie kontakt z klientem jest fundamentem, na którym można opierać działania związane z marketingiem. Umiejętność rozmowy, wczucia się w sytuację klienta, przekazywanie mu informacji z zakresu prowadzonych prac i skuteczności wszystkich działań itd. To wszystko przekłada się na dobrą współpracę, która jest korzystna dla obu stron.

Tutaj mała uwaga: zwracaj uwagę, z kim rozmawiasz. Niewiele dużych agencji oferuje możliwość kontaktu bezpośrednio z ekspertem SEO, który opiekuje się Twoją stroną. Najczęściej będziesz mieć do czynienia z handlowcami (to na samym początku współpracy), a potem z pośrednikami, tzw. accountami. Co się z tym wiąże? Te osoby zwykle nie mają zielonego pojęcia o aspektach związanych z SEO, co może powodować spore problemy komunikacyjne. Nie masz też wówczas szans na zweryfikowanie wiedzy i doświadczenia Twojego opiekuna od pozycjonowania.

12 pytań, które sprawdzą, czy współpraca z agencją SEO będzie miała sens

Jak skutecznie sprawdzić, czy dana agencja SEO jest rzeczywiście godna zaufania? Przygotowaliśmy listę 12 pytań, które pozwolą Ci się upewnić, czy na pewno podejmujesz dobrą decyzję.

  1. Jak wygląda strategia SEO dla mojej strony na najbliższe miesiące?
  2. Jak dobieracie słowa kluczowe? Czy mam możliwość ich weryfikacji?
  3. Na ile słów kluczowych będzie widoczna moja strona?
  4. Jaki jest zakres audytu SEO?
  5. Jak wygląda strategia content marketingowa (publikacja i optymalizcja treści)?
  6. Jaka część mojego budżetu zostanie realnie wykorzystana na działania SEO związane z moją stroną?
  7. Ile czasu zostanie poświęcone na moją stronę (w przypadku współpracy z dużymi agencjami)?
  8. Skąd będe pozyskiwane linki do mojej strony? Jaka będzie ich ilość i jakość?
  9. Jak będą wyglądały raporty?
  10. Co będzie lepsze dla mojej strony – pozycjonowanie lokalne czy pozycjonowanie szerokie? A może to i to?
  11. Chcę przede wszystkim poprawić konwersję – co będzie robione pod tym kątem?
  12. Google Search Console, Google Analytics, CMS – dlaczego muszę przekazać do nich dostępy?

Podsumowując – jeśli nie chcesz się wkopać we współpracę z niekompetentną agencją, koniecznie zweryfikuj następujące elementy:

  • umowę, w szczególności zwracając uwagę na ewentualne kary i okres wypowiedzenia. To w umowie znajdują się przeważnie największe babole.
  • stronę internetową danej agencji,
  • konkretny zakres usług i ich cenę,
  • transparentność,
  • KONTAKT Z KLIENTEM.

RIKONA to nie agencja SEO 🙂 . Jesteśmy Marketingowym Wsparciem Twojego Biznesu, ale od dłuższego czasu unikamy określenia "agencja" , bo źle nam się kojarzy...i mamy wrażenie, że - niestety - nie tylko nam.

CIEKAWOSTKA: Blog o marketingu założyciela marki RIKONA jest w TOP 10 na tak konkurencyjne słowa kluczowe jak pozycjonowanie Warszawa czy reklama produktu. W swoim czasie również RIKONA będzie wbita na istotne słowa kluczowe do czołówki 🙂 .

Autor:

RikonaMarketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA
Pomagamy ambitnym przedsiębiorcom w budowaniu silnego wizerunku marki i rozkręceniu sprzedaży.

Poprzednie artykuły

Dlaczego warto inwestować w reklamę online? Przegląd najbardziej efektywnych metod

Zastanawiasz się, jakie są najskuteczniejsze metody reklamowania się online? W tym artykule znajdziesz na to odpowiedź! Po co Ci reklama w internecie? Na to pytanie można w zasadzie odpowiedzieć jednym zdaniem – po to, by odnieść sukces i sprzedawać więcej. Nie ma sensu dywagować, czy warto wchodzić do internetu i tam się reklamować, czy na […]

Czytaj dalej
Mało klientów? Słaba sprzedaż? Trzymaj rozwiązanie tego problemu

No to idealnie się składa, bo w tym tekście zawarliśmy najważniejsze wskazówki. Czytaj dalej! Dlaczego sprzedaż kuleje, a klientów nie przybywa? Coś hamuje rozwój Twojego biznesu w sieci. Sprzedaż zwolniła, a może nawet nigdy nie osiągnęła satysfakcjonującego poziomu. Klienci niby się pojawiają, ale masz nieodparte wrażenie, że wpadają “od święta” – raz na jakiś czas […]

Czytaj dalej
Tworzenie i optymalizacja treści marketingowych – jak zacząć?

Strona internetowa bez treści nie ma prawa bytu. To dzięki niej masz szansę pojawić się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania. To jej przyglądają się użytkownicy, ciekawi Twojej oferty, historii Twojej marki czy szukający informacji o konkretnym produkcie lub usłudze. Choćby nie wiadomo jak duży ruch przyciągała Twoja witryna, jeśli brakuje na niej dobrze zoptymalizowanej, atrakcyjnej […]

Czytaj dalej
Landing Page (strona sprzedażowa) – jak powinna wyglądać?

I zrobią to, o ile wcześniej zadbasz o kilka najważniejszych elementów. Jakich? Czytaj dalej! Co to jest landing page? Do czego służy? Landing page (LP) można przetłumaczyć bardzo dosłownie – to strona, na której lądują Twoi klienci, żeby coś od Ciebie kupić. Może to być usługa, wybrany produkt z Twojego sklepu albo np. zapis na […]

Czytaj dalej
Pozycjonowanie marki w social media – praktyczne wskazówki dla początkujących

Za moment poznasz sprawdzone triki dla marek, które zamierzają wkroczyć w świat mediów społecznościowych – i chciałyby to zrobić z przytupem. Zaczynajmy! Po co marce i firmie social media? 6 wskazówek z zakresu prowadzenia SM dla niewtajemniczonych Chcesz zacząć działać na social mediach, ale jako osoba początkująca nie masz pojęcia, jak do tego podejść? Poniżej […]

Czytaj dalej
Analiza konkurencji: jak sprawdzić swoich przeciwników?

Monitoring konkurencyjnych stron przynosi wiele korzyści, ale trzeba wiedzieć, jak się za niego zabrać. Dowiesz się tego z poniższego tekstu. Lecimy! Na czym polega analiza stron konkurentów? Analiza konkurencji opiera się w zasadzie na 2 etapach: znalezieniu stron konkurujących z Twoją, a następnie na regularnym sprawdzaniu i monitorowaniu, jak sobie radzą w internecie. Proste, nie? […]

Czytaj dalej
Jak stworzyć efektywną strategię sprzedaży dla nowego biznesu?

Nie dałoby się tego osiągnąć bez właściwie dobranej strategii, a konkretnie strategii sprzedaży. Czym ona dokładnie jest? Jak ją zaplanować i po co to robić? Sprawdź poniżej! Czym jest strategia sprzedaży? Strategię sprzedaży (czy też plan sprzedaży) można podsumować jako kompleksowy plan działania, który w założeniach skupia się na sprecyzowaniu najróżniejszych aspektów dotyczących sprzedaży i […]

Czytaj dalej
Psychologia sprzedaży: jak wpływać na decyzje klientów?

Czy wiesz, jak wykorzystać emocje konsumentów do kształtowania ich potrzeb zakupowych i zwiększania sprzedaży? Kłania się tutaj tzw. psychologia sprzedaży. Czas dowiedzieć się o niej nieco więcej! Klient racjonalny a klient emocjonalny Skuteczna strategia sprzedaży powinna opierać się określeniu grupy docelowej, a następnie na tworzeniu perswazyjnych komunikatów marketingowych skierowanych do tych osób. Tak wygląda teoria, […]

Czytaj dalej
1 2 3 5
Marketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA

RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 525-286-81-14
REG: 389326473

Polityka prywatności

KONTAKT

2022 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
crossmenu