Jak i gdzie założyć bloga, aby na nim zarabiać?

26 września 2022

Podsumowanie

Zastanawiasz się nad założeniem swojego bloga? Nie wiesz, jak się za to zabrać i gdzie go założyć? Mała uwaga na początek – założenie bloga jest piekielnie łatwe, ale rozkręcenie go (a docelowo zarabianie na nim) nie należy do najprostszych zadań. Pisać bloga może dzisiaj każdy, ale tylko wybrani mają w sobie wystarczające pokłady cierpliwości, by odnieść sukces na tym polu.

W pierwszej dekadzie lat 2000. blogi kojarzyły się z tanio wyglądającymi stronami, robionymi na kolanie i bez przemyślenia. Ich właściciele raz na jakiś czas wrzucali nowe wpisy, który trafiały do malutkiej grupy odbiorców. Niektórzy robili to z pasji, inni z nudów – efekt najczęściej jednak był taki sam, czyli mizerny.

Dziś jednak blogowanie uważane jest za jeden z najważniejszych kanałów komunikacji i sposobów dotarcia do użytkowników, zaś blogi prywatne czy firmowe stały się nieodłączną częścią aktywności online.

Dowiedz się, gdzie założyć bloga, a także co i jak pisać, by zarabiać na tym fajne pieniądze – a przy okazji dobrze się bawić 🙂. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym poradniku. Gotowy? No to lecimy!

Czy można założyć bloga za darmo?

Świetna informacja na początek – swojego pierwsze bloga możesz ogarnąć całkowicie za darmo. Serio, nie poniesiesz absolutnie żadnych kosztów. Musisz mieć jednak świadomość, że jest to dobre rozwiązanie na start, gdy nie do końca wiesz, czy całe to blogowanie na pewno jest dla Ciebie.

Jeśli masz już jakieś doświadczenie w pisaniu i dobrze odnajdujesz się w blogosferze, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie blog z własną domeną, hostingiem i funkcjonalnym CMS-em (do tego przejdziemy później).

Załóżmy jednak, że decyzja została podjęta – odpalasz pierwszego własnego bloga na darmowej platformie. Do wyboru masz potężną liczbę opcji, które łączy to, że są banalne w obsłudze. Możesz założyć na nich bloga za pomocą prostych szablonów i nie musisz ogarniać przy tym HTML-a ani CSS-a. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych platform tego rodzaju:

Na większą uwagę zasługują szczególnie 2 ostatnie propozycje, dlatego przyjrzymy im się nieco bliżej i dałem do nich link wychodzący.

Blogger

Darmowy blog na blogger.com to chyba najchętniej wybierana opcja przez osoby początkujące. Jest to bezpłatna usługa dostarczana bezpośrednio przez Google, masz więc gwarancję dobrej jakości hostingu (Twój blog będzie się szybko ładował), ogarniętych kwestii technicznych i wsparcia w postaci aktualizacji.

Do głównych minusów Bloggera trzeba zaliczyć fakt, że blog nie będzie Twoją własnością ("wypożyczasz" jedynie miejsce do jego prowadzenia), zaś narzędzia do edycji tekstu i liczba dostępnych dodatków i wtyczek są mocno okrojone. Adresy internetowe na Bloggerze mają końcówkę blogspot (kropka) com.

WordPress

WordPress z końcówką ".com" nie jest aż tak rozbudowany, jak jego starszy brat WordPress.org – brakuje mu wielu funkcjonalności, szablonów i wtyczek, a ceny za niektóre dodatki mogą przyprawić o zawrót głowy.

Niezaprzeczalną zaletą jest jednak to, że jest w pełni darmowy, oferuje możliwość posiadania własnej subdomeny, a także jest na bieżąco aktualizowany. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku Bloggera, tak i tutaj blogi nie są własnością ich autorów.

Jak założyć konto na każdej z tych platform? Po wejściu na wybraną stronę należy postępować zgodnie z podanymi instrukcjami – to nic trudnego, każdy sobie poradzi :). W przypadku bloga na Bloggerze dodatkowym ułatwieniem jest powiązanie platformy z całym ekosystemem Google. Jeśli masz więc już konto na Gmailu, cały proces będzie jeszcze szybszy.

Zakładanie bloga – podstawowe wady i zalety korzystania z darmowych platform

Postawmy sprawę jasno – jeśli chcesz zarabiać na blogu i myślisz o nim długofalowo, musisz w niego zainwestować i zrezygnować z darmowych rozwiązań. Dlaczego? Platforma będzie po prostu ograniczać lub blokować działania reklamodawców na Twojej stronie. Minusów jest jednak znacznie więcej:

MINUSY

 • blog nie jest de facto Twoja własnością,
 • agresywne reklamy, których nie można usuwać,
 • bardzo ograniczona kontrola nad blogiem,
 • konieczność przestrzegania zasad użytkowania konkretnej platformy,
 • ograniczone możliwości zarabiania na blogu (albo ich całkowity brak).

PLUSY

 • darmowy hosting,
 • darmowa subdomena,
 • dobra opcja na start dla początkujących blogerów.

Domena i hosting, czyli co potrzebujesz, by założyć własnego (płatnego) bloga?

Żaden profesjonalny blog (ani sklep internetowy czy jakakolwiek inna strona) nie może obyć się bez 2 podstawowych elementów. Są to:

 1. Domena, czyli nazwa bloga i Twój unikatowy adres internetowy (np. www.superblog.pl).
 2. Hosting, czyli wynajęte miejsce na serwerze, w którym przechowywane są zasoby Twojego bloga – pliki, grafiki, baza danych itd.

Domena będzie Twoją nazwą, pod którą będziesz znany online. To po prostu nazwa Twojej strony (bloga), którą użytkownicy mogą wpisać w pasku adresu wyszukiwarki – zarówno w postaci pełnego adresu URL, jak i w formie słowa kluczowego w wyszukiwarce Google (lub jakiejkolwiek innej, np. w Bingu). W tym przypadku zasada jest prosta: im bardziej unikatowa będzie nazwa Twojego bloga, tym łatwiej będzie trafić użytkownikom na Twoją stronę.

Końcówka domeny, czyli sufiks, może wyglądać różnie i jest specyficzny dla danego kraju czy np. niszy. W Polsce naturalnym wyborem jest oczywiście końcówka ".pl", a w przypadku domen międzynarodowych najczęściej spotkasz się z ".com". Inne sufiksy, na które możesz się natknąć w trakcie buszowania po internecie, to np. ".info", ".eu", ".co" czy ".net".

Przypuśćmy jednak, że tworzysz treści w języku polskim i skierowane wyłącznie do rodzimych odbiorców – Twoim celem będzie więc pozyskanie domeny z końcówką ".pl". No i tutaj może Cię czekać niemiła niespodzianka, bo w przypadku braku wolnej nazwy będziesz musiał ją zmienić lub opcjonalnie zdecydować się na inny sufiks. Dostępność wybranej nazwy domeny sprawdzisz np. tutaj.

A co z hostingiem? Wybranie odpowiednich usług hostingowych to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć. To od dostawcy tej usługi zależy, jak będzie działać Twój blog – czy np. użytkownik po otwarciu Twojej strony zdąży mrugnąć okiem, zanim załaduje się jej zawartość :). Hosting polega na dosłownym wynajmowaniu miejsca na serwerze, więc im dany serwer jest szybszy, tym lepiej dla funkcjonalności i wydajności Twojego bloga.

Niektóre firmy hostingowe oferują również możliwość rejestracji domen, więc warto od razu skorzystać z tej opcji. Z naszej strony polecamy seohost.pl, z którego sami korzystamy. Ceny są spoko, a do tego często pojawiają się tam fajne promocje.

No właśnie – jak wyglądają kwestie opłat? Na szczęście odpalenie swojego bloga na własnej domenie i z dobrym hostingiem nie uszczupli przesadnie Twojego portfela. Rejestracja domeny to czasami koszt poniżej 10 zł, najczęściej nie więcej, niż 15 zł. Za jej odnowienie zapłacisz potem ok. 50 zł za każdy rok. Ceny hostingu wynikają z kolei głównie z ilości "wynajmowanego" miejsca na serwerze. Na początek nie potrzebujesz go dużo, więc prawdopodobnie uda Ci się zamknąć w kwocie ok. 50 zł rocznie.

Chcesz założyć bloga? Nie zapominaj o CMS-ie

CMS, czyli system zarządzania treścią, to trzeci niezbędny element każdego bloga – fundament jego działania i obsługi. To takie "centrum dowodzenia", w którym zarządzasz swoją stroną internetową. Jeśli wrzucisz w wyszukiwarkę hasło "jaki CMS najlepszy do bloga", to prawdopodobnie najczęściej spotkasz się z odpowiedzią, że jest to WordPress. My też tak uważamy 🙂 . Dlaczego warto korzystać z WordPressa jako bazowej platformy do bloga (i nie tylko)?

 1. Jest super prosty w obsłudze – nawet początkujący bloger odnajdzie się w dostępnych funkcjonalnościach.
 2. Jest darmowy – pomijając domenę i hosting, nie zapłacisz nic za odpalenie swojego bloga.
 3. Szybko założysz i uruchomisz swojego bloga – tworzenie bloga jest błyskawiczne, a cały proces ułatwia dodatkowo fakt, że większość hostingów ma wbudowane systemy do zainstalowania WordPressa.
 4. Ma olbrzymią ilość wtyczek – tysiące płatnych i darmowych wtyczek masz dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dzięki nim poprawisz wygląd bloga na wordpress.org, a także jego funkcjonalność.
 5. Ma olbrzymią ilość szablonów – nowy blog może korzystać z dostępnych w WordPressie szablonów, dzięki którym spersonalizujesz wygląd swojej strony.
 6. Oferuje liczne udogodnienia przydatne w trakcie tworzenia treści – jeśli chcesz, by blogowanie było dla Ciebie przyjemne, to nie możesz lepiej wybrać. WordPress ma mega rozbudowane opcje edycji tekstu, dzięki którym podbijesz atrakcyjność wszystkich tworzonych przez siebie treści.
 7. Łatwo się rozbudowuje – bez problemu podepniesz bloga pod swój sklep internetowy lub rozbudujesz go w kierunku strony firmowej.
 8. Wspomaga pozycjonowanie – warto założyć bloga na WordPressie, bo będzie się świetnie pozycjonował. To oznacza mniej czasu i pieniędzy potrzebnych na zajęcie wysokich miejsc w wyszukiwarce na wybrane słowa kluczowe.
 9. Oferuje możliwość podpięcia kont, które posiadasz w mediach społecznościowych – masz konta na Facebooku, Instagramie czy Twitterze? Możesz je łatwo podpiąć pod swojego bloga.
 10. Jest dostępny w języku polskim – CMS WordPress jest w pełni po polsku. Niczego więcej nie trzeba tu chyba tłumaczyć :).

Co robić, aby zarabiać na swoim blogu?

Stworzenie bloga to jedno, ale przecież chodzi też o jego prowadzenie, rozbudowywanie i udoskonalanie. A zrobisz to głównie za pomocą tworzonych przez siebie treści. Skoro kwestie związane z domeną, hostingiem i CMS-em mamy już odhaczone, skupmy się na tym, co i jak warto robić, by zacząć zarabiać na blogu.

1. Wybierz swoją niszę

Tematyka nie jest tutaj ważna, bo blog może poruszać dowolne zagadnienia – lifestyle, budownictwo, grę na gitarze, finanse, wychowanie dzieci itd. Dosłownie cokolwiek. Ważne jednak, by wybrać jedną konkretną niszę i tworzyć jej obrębie artykuły, by w dłuższej perspektywie czasy dać się poznać jako ekspert z danej dziedziny. Pisz o tym, co lubisz lub na czym dobrze się znasz, odpowiadając na realne problemy użytkowników. W ten sposób zbudujesz grupę odbiorców, która będzie się stopniowo rozrastać i chętnie powracać na Twojego bloga.

2. Twórz wartościowy content

Jako właściciel bloga dobrze wiesz, jak ważna jest jego zawartość, czyli content. Skup się na tym, bo dostarczać swoim czytelnikom merytoryczne treści. Staraj się docierać do jak największej liczby odbiorców, dobierając do swoich artykułów odpowiednie słowa kluczowe – w ten sposób masz szansę na zyskanie coraz wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Sprawdzaj i analizuj, jak radzi sobie Twój blog. Zrobisz to za pomocą darmowych narzędzi od Google, np. Google Analytics i Google Search Console.

3. Nie myśl o pieniądzach od początku

Oczywiście, że możesz zarabiać na swoim blogu – ale traktuj to bardziej jako "efekt uboczny" prowadzenia bloga, a nie jego cel ostateczny. Jeśli zbudujesz wystarczająco silną pozycję i renomę, firmy same będą się do Ciebie zgłaszać. Ale żeby tak się stało... Patrz punkt pierwszy i drugi :).

4. Korzystaj z Google Adsense

Chodzi o wyświetlanie na swoim blogu reklam, za co dostaniesz od Google mniejsze lub większe pieniądze. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

5. Dołącz do programów partnerskich

Jeśli ktoś dokona zakupu konkretnego produktu za pomocą linka na Twojej stronie, otrzymasz prowizję od sprzedawcy. To całkiem skuteczny i nieinwazyjny sposób zarabiania dodatkowych pieniędzy.

6. Podejmuj współprace z różnymi firmami

Jeśli Twój blog nabierze odpowiedniego rozpędu, całkiem możliwe, że firmy same zaczną się do Ciebie odzywać z różnymi ofertami współpracy. Może to być np. napisanie i opublikowanie artykułów sponsorowanych. Dodatkowo możesz zarejestrować się na platformach WhitePress i Linkhouse i w ten sposób zwiększyć swoje szanse na zauważenie przez potencjalnych reklamodawców.

7. Sprzedawaj swoje usługi lub produkty

Możesz założyć bloga, a następnie rozbudować go o sklep internetowy, w którym będziesz sprzedawać powiązane tematycznie produkty. Potencjał jest tutaj ogromny.

Prowadzenie bloga – dlaczego warto?

Możesz założyć swojego bloga hobbystycznie i zarabiać na tym naprawdę dobre pieniądze. To tylko jedna z wielu zalet blogowania. O czym jeszcze warto wspomnieć?

 • tworzysz oddaną społeczność wokół swojego bloga,
 • dzielisz się specjalistyczną wiedzą w danym zakresie,
 • udoskonalasz swoje pisarskie umiejętności.

Czy da się utworzyć bloga w ciągu kilku chwil? No jasne – ale jego rozbujanie będzie od Ciebie wymagało sporo zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Wyniki prędzej czy później się pojawią. Jeżeli założenie bloga będzie sprawiać Ci problemy to zapraszamy na konsultację marketingową i pokażemy krok po kroczku jak odpalić bloga.

Autor:

RikonaMarketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA
Pomagamy ambitnym przedsiębiorcom w budowaniu silnego wizerunku marki i rozkręceniu sprzedaży.

Poprzednie artykuły

Rozsądny budżet marketingowy – jak go wyznaczyć?

To nie jest jednak najlepsze rozwiązanie; zdecydowanie bardziej opłaca się zoptymalizować wydatki na reklamę i dobrze przemyśleć, w jakie rozwiązania nadal warto inwestować.  Jak to ugryźć? Jak określić optymalny budżet marketingowy, by reklama przynosiła większe zyski i więcej klientów, a nie na odwrót? Czytaj dalej! Co obejmuje budżet marketingowy? Jeszcze 20 lat temu budżet marketingowy […]

Czytaj dalej
Dlaczego warto inwestować w reklamę online? Przegląd najbardziej efektywnych metod

Zastanawiasz się, jakie są najskuteczniejsze metody reklamowania się online? W tym artykule znajdziesz na to odpowiedź! Po co Ci reklama w internecie? Na to pytanie można w zasadzie odpowiedzieć jednym zdaniem – po to, by odnieść sukces i sprzedawać więcej. Nie ma sensu dywagować, czy warto wchodzić do internetu i tam się reklamować, czy na […]

Czytaj dalej
Mało klientów? Słaba sprzedaż? Trzymaj rozwiązanie tego problemu

No to idealnie się składa, bo w tym tekście zawarliśmy najważniejsze wskazówki. Czytaj dalej! Dlaczego sprzedaż kuleje, a klientów nie przybywa? Coś hamuje rozwój Twojego biznesu w sieci. Sprzedaż zwolniła, a może nawet nigdy nie osiągnęła satysfakcjonującego poziomu. Klienci niby się pojawiają, ale masz nieodparte wrażenie, że wpadają “od święta” – raz na jakiś czas […]

Czytaj dalej
Tworzenie i optymalizacja treści marketingowych – jak zacząć?

Strona internetowa bez treści nie ma prawa bytu. To dzięki niej masz szansę pojawić się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania. To jej przyglądają się użytkownicy, ciekawi Twojej oferty, historii Twojej marki czy szukający informacji o konkretnym produkcie lub usłudze. Choćby nie wiadomo jak duży ruch przyciągała Twoja witryna, jeśli brakuje na niej dobrze zoptymalizowanej, atrakcyjnej […]

Czytaj dalej
Landing Page (strona sprzedażowa) – jak powinna wyglądać?

I zrobią to, o ile wcześniej zadbasz o kilka najważniejszych elementów. Jakich? Czytaj dalej! Co to jest landing page? Do czego służy? Landing page (LP) można przetłumaczyć bardzo dosłownie – to strona, na której lądują Twoi klienci, żeby coś od Ciebie kupić. Może to być usługa, wybrany produkt z Twojego sklepu albo np. zapis na […]

Czytaj dalej
Pozycjonowanie marki w social media – praktyczne wskazówki dla początkujących

Za moment poznasz sprawdzone triki dla marek, które zamierzają wkroczyć w świat mediów społecznościowych – i chciałyby to zrobić z przytupem. Zaczynajmy! Po co marce i firmie social media? 6 wskazówek z zakresu prowadzenia SM dla niewtajemniczonych Chcesz zacząć działać na social mediach, ale jako osoba początkująca nie masz pojęcia, jak do tego podejść? Poniżej […]

Czytaj dalej
Analiza konkurencji: jak sprawdzić swoich przeciwników?

Monitoring konkurencyjnych stron przynosi wiele korzyści, ale trzeba wiedzieć, jak się za niego zabrać. Dowiesz się tego z poniższego tekstu. Lecimy! Na czym polega analiza stron konkurentów? Analiza konkurencji opiera się w zasadzie na 2 etapach: znalezieniu stron konkurujących z Twoją, a następnie na regularnym sprawdzaniu i monitorowaniu, jak sobie radzą w internecie. Proste, nie? […]

Czytaj dalej
Jak stworzyć efektywną strategię sprzedaży dla nowego biznesu?

Nie dałoby się tego osiągnąć bez właściwie dobranej strategii, a konkretnie strategii sprzedaży. Czym ona dokładnie jest? Jak ją zaplanować i po co to robić? Sprawdź poniżej! Czym jest strategia sprzedaży? Strategię sprzedaży (czy też plan sprzedaży) można podsumować jako kompleksowy plan działania, który w założeniach skupia się na sprecyzowaniu najróżniejszych aspektów dotyczących sprzedaży i […]

Czytaj dalej
1 2 3 5
Marketingowe Wsparcie Biznesu RIKONA

RIKONA sp. z o.o.
ul. Adama Mickiewicza 37/58
01-625 Warszawa
NIP: 525-286-81-14
REG: 389326473

Polityka prywatności

KONTAKT

2022 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
crossmenu